Jak pojawia się zwiotczała skóra po utracie wagi

Nadmiar skóry może pojawić się po utracie wagi z wielu powodów. Czynniki te obejmują genetykę, rozkład masy ciała oraz ilość utraconych kilogramów. W tym artykule omówimy różne sposoby, w jakie może pojawić się zwiotczała skóra po operacji bariatrycznej. Najlepszym sposobem na jej leczenie jest przestrzeganie kilku prostych wskazówek. Aby stracić nadmiar skóry, zacznij od diety i planu ćwiczeń.

Nadmiar skóry po operacji bariatrycznej

Jednym z głównych skutków ubocznych operacji bariatrycznej jest luźna, obwisła skóra. Naturalna elastyczność ciała zostaje naruszona przez szybką utratę wagi, co powoduje rozciągnięcie i zwiotczenie skóry. Może to skutkować złym obrazem ciała i obniżeniem poziomu aktywności fizycznej. Nadmiar skóry może być niewygodny, a nawet prowadzić do infekcji. Na szczęście istnieje kilka zabiegów, które pomagają zminimalizować wygląd luźnej, zwiotczałej skóry.

Jedną z opcji zabiegowych jest Ultherapy, nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje technologię ultradźwiękową do stymulowania produkcji kolagenu – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu kameasenior.pl. Zabieg ten może pomóc w podniesieniu obwisłej skóry na szyi, pod brodą, w dekolcie i na brwiach. W niektórych przypadkach jest on również stosowany do korekcji obwisłej skóry spowodowanej operacją bariatryczną.

Genetyka

Z wiekiem skóra zaczyna tracić elastyczność. Może również stać się obwisła lub zwiotczała w wyniku uwarunkowań genetycznych. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na luźną, obwisłą skórę niż inni. Jędrność skóry zależy od wytrzymałości kolagenu i elastyny, dwóch białek znajdujących się w skórze. Utrata wagi może również spowodować, że skóra stanie się luźna. Może to być spowodowane genetyką, paleniem tytoniu, ekspozycją na słońce i starzeniem się.

Rozkład masy ciała

Nadmiar skóry nie jest stałym problemem – po schudnięciu może ona stopniowo wrócić do normalnego stanu. Skóra zbudowana jest z elastycznej tkanki łącznej, będącej połączeniem kolagenu i elastyny. W miarę odchudzania dostosowuje się ona do nowego kształtu i wagi ciała. Jednak z czasem skóra może zacząć wyglądać na zwiotczałą.

W badaniu porównano grupę pacjentów o normalnej wadze z grupą pacjentów, którzy przeszli masową utratę wagi. Starano się ustalić, czy jakiekolwiek zmiany w jakości skóry były związane z chorobliwą otyłością lub masywną utratą wagi. Ostatecznie stwierdzono, że oba te stany nie miały wpływu na grubość lub gęstość włókien kolagenowych.

Jak bardzo traci się na wadze

Utrata wagi może prowadzić do luźnej skóry na ciele. Po schudnięciu tłuszcz, który kiedyś znajdował się w brzuchu, nie jest już tam obecny. Skóra staje się napięta i mniej obwisła, ale nie jest całkowicie ponownie wchłaniana. Ponadto elastyczność skóry po pewnym czasie słabnie, obciążając mięśnie brzucha i tkankę łączną (zwaną też pasem wewnętrznym).

Złożone treningi oporowe

Złożone treningi oporowe to dobry wybór dla osób chcących ujędrnić skórę po utracie wagi. Ćwiczenia te łączą trening oporowy z cardio, aby spalić tłuszcz i zbudować mięśnie w tym samym czasie. Powszechnym treningiem oporowym jest martwy ciąg, który jest doskonałym wyborem dla osób odchudzających się, ponieważ spala tłuszcz i buduje mięśnie w tym samym czasie.

Do tego treningu będziesz potrzebował zestawu hantli lub taśm oporowych. Najpierw usiądź na ławce lub krześle ze stopami razem. Następnie podnieś każdą nogę z wyciągniętymi nogami tak wysoko, jak to możliwe, napinając swój abs. Po osiągnięciu szczytu, opuść powoli ciężar, utrzymując napięty rdzeń.

Leczenie

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele opcji leczenia zwiotczałej skóry po utracie wagi. Choć zawsze można utrzymać zdrowy styl życia i pozbyć się dodatkowych kilogramów, można również skorzystać z różnych zabiegów w domu, aby dokręcić skórę. Choć mogą one nie wyeliminować całkowicie problemu, mogą pomóc Ci wyglądać i czuć się lepiej we własnej skórze. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem.

Zabiegi chirurgiczne to kolejna opcja dla osób, które chcą stracić wiotką skórę po utracie wagi. Procedury te zazwyczaj obejmują wykonanie nacięcia i usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Mogą one dotyczyć nadmiaru skóry na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, udach i brzuchu. Chociaż procedura ta może trwać kilka lat, może być najlepszą opcją dla osób, które straciły znaczną ilość wagi.

Podobne tematy