Wrażliwa skóra podczas pandemii – co robić

Jeśli masz wrażliwą skórę, najlepiej unikaj noszenia tkanin syntetycznych. Tkaniny te mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie i wysypkę. Ważne jest również noszenie maseczki na twarz. Przyczyny występowania skóry wrażliwej są złożone, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu można zmniejszyć nasilenie dolegliwości.

Tkaniny syntetyczne mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie i wysypkę

Przemysł tekstylny zatrudnia tysiące ludzi na różnych stanowiskach i w różnych procesach, które zawierają różne rodzaje substancji chemicznych. Wykazano, że niektóre z tych chemikaliów są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Niektóre z chemikaliów występujących w przemyśle włókienniczym mogą powodować reakcje alergiczne, nudności, a nawet poważne problemy, takie jak paraliż i choroba Parkinsona. Chemikalia te są stosowane podczas produkcji włókien syntetycznych, do których należą nylon i lycra. Tkaniny te są powszechnie stosowane w różnych produktach, ponieważ są mocne, elastyczne i termoplastyczne.

Osoby cierpiące na reakcję alergiczną na tkaniny syntetyczne mogą doświadczać swędzenia, zaczerwienienia i wysypki podczas ich noszenia. Reakcje te mogą ulec pogorszeniu w przypadku noszenia obcisłej odzieży z tkanin syntetycznych. Zamiast tego należy nosić luźną i oddychającą odzież, która umożliwia cyrkulację powietrza w pobliżu ciała.

Miękkie jest najlepsze dla wrażliwej skóry

Jeśli masz wrażliwą skórę, warto zmienić detergent do prania na hipoalergiczny. Hipoalergiczne detergenty są specjalnie opracowane, aby zapobiec reakcji skóry na ostre substancje chemiczne. Powinieneś również szukać bezzapachowych mydeł do rąk i dezodorantów. Nie używaj środków do higieny rąk zawierających alfa-hydroksykwasy lub retinoidy, które mogą podrażnić Twoją skórę.

Znaczenie noszenia maski na twarz

Podczas pandemii ważne jest używanie maski na twarz, aby zapobiec zakażeniom. Dzieje się tak dlatego, że rozprzestrzeniające się infekcje mogą być przenoszone przez powietrze za pośrednictwem kropli cieczy. Są one wydalane przez oddychanie, kichanie i kaszel. Kiedy ludzie noszą maski, nie dopuszczają tych kropel do innych ludzi i zatrzymują zarazki dla siebie.

Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do noszenia maski i może mieć problemy z oddychaniem przez nią. Jednak noszenie maski jest ważne, jeśli masz osłabiony układ odpornościowy lub jesteś podatny na rozwój poważnej choroby. Pracownicy służby zdrowia będą mogli doradzić, jakie maski należy nosić.

Ludzie powinni nosić maskę na twarzy, gdy wchodzą lub wychodzą z miejsc publicznych. Zaleca się również noszenie maski podczas podróży środkami transportu publicznego. W Stanach Zjednoczonych noszenie maski na twarzy podczas podróży środkami transportu publicznego jest obowiązkowe. Maska na twarz jest również koniecznością, gdy udajemy się do obiektu zamkniętego.

W jednym z badań stwierdzono, że w krajach o wyższym wskaźniku stosowania masek odnotowano niższy wskaźnik nowych przypadków. Na przykład w Hongkongu w marcu wskaźnik stosowania masek wynosił 96%. Z kolei we Włoszech odnotowano 2983 przypadki na milion mieszkańców. Wyniki te są kolejnym dowodem na to, że noszenie maski na twarzy jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, ale również chroni szerszą społeczność.

Noszenie maski twarzowej ma kluczowe znaczenie podczas pandemii grypy. Może ono zapobiec rozprzestrzenianiu się zakaźnych wirusów oddechowych, ponieważ kropelki oddechowe są wydalane podczas śmiechu, kaszlu i kichania. Maski mają jednak pewną wadę. Kropelki mogą wyciekać z maski, a jeśli są zanieczyszczone, mogą być przeniesione na inne osoby.

Chociaż maski nie stanowią idealnej bariery dla przenoszenia choroby, zmniejszają jej wpływ. Pomagają również pracownikom pierwszej linii oraz osobom przebywającym w zatłoczonych miejscach. Pozwoli to zminimalizować nierównomierny wpływ pandemii. Należy również pamiętać, że maski mogą być nieskuteczne, jeśli są noszone samodzielnie.

Ludzie, którzy żyją w społecznościach zamieszkałych przez wiele osób, będą musieli dostosować swój styl życia i środki bezpieczeństwa. Zaczną rutynowo nosić maski na twarz. Stanie się to społecznym rytuałem i może nawet skłonić ludzi do noszenia masek wbrew ich woli.

Postępowanie z wrażliwą skórą

Jako pracownik opieki zdrowotnej możesz być zaniepokojony potencjalnymi konsekwencjami postępowania z pacjentami o wrażliwej skórze podczas pandemii. Chociaż u wielu pracowników opieki zdrowotnej wystąpią zaburzenia skórne z powodu zwiększonego mycia rąk i narażenia na działanie środków sterylizujących, możesz się chronić, nosząc odpowiednie środki ochrony indywidualnej (PPE) i wiedząc, co robić w przypadku wystąpienia reakcji.

Podstawową funkcją skóry jest ochrona organizmu przed bodźcami zewnętrznymi i utrzymanie homeostazy. Jednak pandemia spowodowała, że coraz więcej osób zgłasza podrażnienia skóry i inne dolegliwości, które uważa się za spowodowane noszonymi maskami. Ostatnie badanie koreańskie wykazało, że kobiety w tym rejonie świata mają wysoki wskaźnik wrażliwości skóry. Ta epidemia spowodowała ponowne zainteresowanie rolą wrażliwości skóry podczas pandemii.

Podobne tematy