Recepty online – dlaczego powinieneś poznać je bliżej?

Recepty online od kilku lat stały się niezbędnym elementem opieki zdrowotnej w naszym kraju. Eksperci chwalą je za prostotę i innowacje, a pacjenci cenią je sobie za łatwość w organizacji, a także możliwość ich elektronicznego wystawienia. I to wszystko bez udawania się osobiście do lekarza- tak, jak miało to miejsce przed wejściem tych w zasadzie rewolucyjnym zmian. I mimo tego, że często, jako Polacy, jesteśmy relatywnie konserwatywnie nastawieni do takich innowacyjnych zmian, to receptę w elektronicznej formie doceniają w zasadzie wszyscy, którzy muszą systematycznie korzystać z konkretnych medykamentów. Co jednak warto wiedzieć o tego typu elektronicznych dokumentach?

Recepty online to tak naprawdę internetowo wystawiany odpowiednik tradycyjnego dokumentu, który znamy głównie z papierowej formy. Warto zauważyć, że do początku 2018 rzadko kiedy można było usłyszeć o tego typu udogodnieniu w polskiej służbie zdrowia- zarówno państwowej, jak i prywatnej. A szkoda, bowiem tego typu ułatwienia w wystawianiu recept obecnie chwali sobie ogromna liczba pacjentów. Jeżeli chodzi o „techniczne” szczegóły recept wystawianych drogą internetową, to przede wszystkim należy zauważyć, że mają one dokładnie taką samą ważność, jak dokument wystawiony przez naszego lekarza- niezależnie od tego, czy mówimy o lekarzu pierwszego kontaktu, lekarzu specjaliście, czy też stomatologu.

Co warto o niej wiedzieć?

Warto również wiedzieć, że samo wystawienie tego typu dokumentu w wersji elektronicznej, zajmie nam zaledwie… kilka minut. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że z racji zinformatyzowania systemów wystawiania recept, powstało wiele firmy, które w ramach komercyjnej działalności zajmują się wystawianiem tego typu dokumentów w zasadzie… całodobowo! To ogromne ułatwienie szczególnie dla osób, które sporo podróżują (i na przykład zapomniały swoich leków, które przyjmują z racji chorób przewlekłych), a także w kontekście wszystkich pacjentów, którzy mają problemy z mobilnością ruchową i wolą jak największą ilość formalności organizować przez Internet. Dodatkowo, może mieć też to znaczenie w kontekście osób, które potrzebują jak najszybciej uzyskać receptę na tak zwaną „antykoncepcję awaryjną”. Skoro już wiemy, dlaczego internetowa forma uzyskiwania tego typu dokumentów jest korzystna w zasadzie dla wszystkich pacjentów, przejdźmy zatem do omówienia kwestii związanych z jej wystawieniem. Wszystkie informacje związane z e receptami znajdziesz na portalu, które takowe wystawia.

Recepty online krok po kroku. Jak ją uzyskać?

Tak jak wyżej wspomniano, uzyskanie recepty online nie jest w zasadzie ani czasochłonne, ani trudne. Jedyną kompetencją, która jest niezbędna do jej uzyskania, to… wyłącznie umiejętność obsługi komputera. Pierwszym krokiem będą oczywiście odwiedziny na portalu, który zajmuje się wystawianiem recept za pośrednictwem Internetu. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy założonego konta na wybranym serwisie, należy oczywiście to zrobić i zalogować się do naszego konta. Następnie, należy precyzyjnie wpisać, lub wybrać z listy medykament, który jest nam w danej chwili potrzebny. Niezależnie od tego, jaki jest to lek, należy uważnie wpisać jego nazwę, żeby nie popełnić błędu (tak zwanej „literówki”) w nazwie medykamentu. Łatwo bowiem omyłko wpisać zamiast Viregyt-k, a na przykład Vigeryt-K. Może się wówczas okazać, że system informatyczny nie wychwyci naszego zapytania i wskaże na przykład, że wybrany lek nie istnieje (co będzie wynikiem oczywiście wcześniej wspomnianej „literówki”),

Kolejne kroki w celu uzyskania elektronicznej recepty.

Kiedy już wpiszemy, lub wybierzemy konkretny lek, system przeniesie nas do kwestionariusza, który należy szczegółowo i skrupulatnie wypełnić. Będzie on zawierał pytania odnośnie ogólnego stanu naszego zdrowia, przyjmowanych leków, a także przebytych, a także obecnych i przewlekłych chorób, z którymi się zmagamy. Dlaczego musimy odpowiadać na takie pytania? Odpowiedź jest prozaiczna: tylko wtedy lekarz przepisujący konkretną receptę będzie miał pewność, że możemy dany lek zażywać. I dotyczy to nie tylko sytuacji, w której przyjmujesz dany farmaceutyk po raz pierwszy (i nie do końca wiadomo, jak zareaguje Twój organizm na szereg substancji, które medykament zawiera). Dotyczy to także stale przyjmowanych leków, ponieważ to właśnie dzięki ankiecie lekarz będzie wiedział, czy na przykład ostatnio przebyte choroby i przyjmowane leki mogą wpłynąć na rekomendowaną dawkę Twojego leku. Dlatego też, wypełnij formularz dokładnie i sumienne- chodzi przecież o Twoje zdrowie!

Jaki jest koszt wystawienia elektronicznej recepty?

Tak naprawdę, możemy znaleźć dosyć szeroką rozpiętość cenową tego typu usług. Najtańsze z nich będą nas kosztować kilkanaście złotych za wystawienie jednego dokumentu. Najdroższe zaś- nawet kilkadziesiąt. Cena ta jest również uzależniona chociażby od godziny, w której chcemy zamówić wybraną usługę. Nie może to dziwić- kiedy konkretna firma oferuje na przykład całodobowy serwis, to trudno się dziwić, że usługa musi siłą rzeczy kosztować więcej, niż recepta zrealizowana w standardowych godzinach pracy. Dodatkowo, część z firm praktykująca internetowe wystawienie recept oferuje dodatkowe rabaty lojalnościowe, lub też obniżkę ceny za użycie do wystawienia dokumentu… aplikacji mobilnej. Obecnie, wiele firm, nie tylko z branży medycznej, proponuje rozmaite benefity za używanie aplikacji mobilnych. Warto zatem przed zdecydowaniem się na konkretną firmę, sprawdzić również tego typu aspekty.



Podobne tematy