Jakie są przyczyny wiotkości skóry?

Zwiotczenie skóry może być spowodowane przez kilka różnych czynników. Niektóre z nich to nadmierna utrata wagi, ekspozycja na słońce i zespół Ehlersa-Danlosa. W grę może wchodzić również genetyka. Jeśli obawiasz się, że masz wiotkość skóry, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji w Artisan Skin and Laser Center.

Ekspozycja na słońce

Zwiotczenie skóry występuje, gdy struktura skóry zaczyna się rozpadać. Jest to powszechnie określane jako skóra krepowana i może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym starzeniem się i ekspozycją na słońce. Ponadto, wahania wagi i uszkodzenia słoneczne mogą nasilać wiotkość skóry.

Długotrwała ekspozycja na słońce uszkadza kolagen, substancję niezbędną dla elastyczności skóry. Skutkuje to wiotkością skóry i jej obwisłym wyglądem. Sprawia również, że skóra jest bardziej podatna na rozciąganie i zasinienia. Światło słoneczne przyczynia się również do problemów z oczami i wiotkością skóry wokół nich.

Zespół Ehlersa-Danlosa

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które powodują wiotkość skóry i stawów. Choroba ta ma wiele przyczyn i może mieć duży wpływ na życie człowieka.

EDS ma wiele wyraźnych oznak i objawów. Niektóre z nich są bardziej zauważalne niż inne, a niektóre mogą być specyficzne dla danej osoby. Niektóre z najbardziej zauważalnych objawów tego schorzenia to kruchość skóry i nadmierna rozciągliwość skóry. Osoby z tym zaburzeniem mogą również doświadczać ścieńczenia skóry, a także są podatne na powstawanie siniaków i przebarwień.

Kardynalnym objawem EDS jest nadwrażliwość skórna, czyli nadmierna elastyczność skóry. Skóra łatwo się rozciąga, a po zwolnieniu jej naciąga z powrotem. W dotyku skóra jest zwykle gładka i aksamitna, ale jest niezwykle delikatna. Skóra łatwo ulega rozdarciu i przesuszeniu po niewielkich urazach, a nawet zaszyte nacięcia mogą pękać. Rany goją się znacznie dłużej, a blizny mogą stać się szerokie i papkowate.

Osoby z EDS powinny unikać urazów skóry. Najlepiej jest nosić na dotkniętym obszarze ochraniacze lub bandaże. Ponadto, pacjenci powinni unikać powtarzających się ruchów stawów, które mogą pogorszyć podstawowe zaburzenie. Dodatkowo, osoby z EDS powinny unikać forsownych zajęć i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pacjenci z EDS powinni skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Zaburzenie to ma charakter genetyczny. Mutacja genetyczna w genie FBN1 powoduje wystąpienie choroby.

Nadmierne odchudzanie

Zwiotczenie skóry jest częstą konsekwencją nadmiernej utraty wagi. Nie ma jednak powodów do obaw – nie niesie ona ze sobą żadnych zagrożeń dla zdrowia i jest problemem kosmetycznym. Istnieje kilka sposobów na napinanie skóry. Dostępne są zabiegi nieinwazyjne, ale mają one ograniczenia.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy elastyczności skóry są ćwiczenia fizyczne. Możesz również spróbować ćwiczeń oporowych, które pomagają pozbyć się nadmiaru komórek skóry. Możesz również przyjmować suplementy z antyoksydantami, które pomogą Twojej skórze zachować elastyczność. Kwasy tłuszczowe omega-3 są również pomocne w poprawie elastyczności skóry. Złuszczanie skóry pomaga również usunąć martwe komórki skóry i wspomaga krążenie krwi.

Nadmiar skóry jest oznaką starzenia się. Z wiekiem nasza skóra produkuje mniej kolagenu i elastyny. Z tego powodu możemy zauważyć pewne oznaki zwiotczałej skóry wcześniej niż inni ludzie. Ponadto z wiekiem zmniejsza się elastyczność skóry, więc może ona nie być w stanie obkurczyć się, aby dopasować się do naszego nowego rozmiaru ciała.

Nadmiar skóry może być bolesny i ograniczać aktywność fizyczną. Nadmiernie luźna skóra jest główną barierą w utrzymaniu utraty wagi. Badanie z 2013 roku wykazało, że kobiety z luźną skórą po operacji bariatrycznej rzadziej podejmowały aktywność fizyczną z powodu dyskomfortu i zawstydzenia.

Genetyka

Luźność skóry ma komponent genetyczny i może rozwinąć się przy urodzeniu lub w późniejszym okresie życia. Dotyczy obszarów, w których skóra jest normalnie luźna, najczęściej twarzy i szyi. Dzieci dotknięte tym problemem mają żałobny lub kościelny wygląd twarzy i często mają haczykowaty nos. Niektóre przyczyny genetyczne są łagodne, a inne mogą mieć poważne powikłania.

Choroba jest spowodowana mutacją w genie, który tworzy elastynę. Gen ten jest autosomalnie dominujący, ale może być również dziedziczony jako cecha recesywna. Objawy obejmują skórę, która jest nadmiernie luźna i brakuje jej elastyczności. W wyniku analiz genetycznych zidentyfikowano również 700 genów, które wykazywały odmienną ekspresję w skórze jeleni z tym zaburzeniem. Co ciekawe, geny te związane są ze ścieżkami sygnalizacyjnymi dla czynnika martwicy nowotworów.

Zwiotczenie skóry jest często dziedziczne, ale może też wystąpić po urazie lub wypadku. Może być również wynikiem urazów więzadeł lub stawów. Urazy tych obszarów mogą nie goić się prawidłowo, powodując wiotkość skóry. Podobnie, przewlekły ból ciała może również powodować wiotkość skóry. Około pięć procent populacji doświadczy pewnego stopnia wiotkości skóry w pewnym momencie swojego życia.

Rzadkie zaburzenie genetyczne znane jako zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) może mieć wpływ na skórę. Zaburzenie to osłabia tkankę łączną skóry i powoduje jej przedwczesne starzenie się. Choroba jest dziedziczona na jeden z dwóch sposobów, jako autosomalna dominująca lub autosomalna recesywna. Jedna z form jest spowodowana mutacją genu związaną z układem X, która wpływa na metabolizm miedzi.

Domowe środki zaradcze

Stosowanie domowych środków na wiotkość skóry jest skutecznym sposobem na poprawę wyglądu skóry. Możesz wypróbować kilka różnych zabiegów w domu, w tym nakładanie oleju z awokado na skórę lub przyjmowanie suplementu z olejem rybnym. Oba zawierają polifenole, które mogą zwiększyć elastyczność skóry. Możesz zastosować je na twarz i ciało wieczorem za pomocą wacika. Możesz również użyć bezalkoholowego roztworu oczaru wirginijskiego, aby poprawić ton i elastyczność skóry.

Papaja jest bogata w papainę i inne przydatne enzymy, zawiera też witaminę C i przeciwutleniacze. W połączeniu z mąką ryżową może być nakładana na skórę. Zabieg ten powinien być wykonywany dwa razy w tygodniu. Banany natomiast zawierają duże ilości witaminy C i przeciwutleniaczy. Nakładanie puree z bananów na twarz może przynieść podobne korzyści.

Dodawanie oleju kokosowego do skóry może być również korzystne. Możesz go używać jako naturalnego peelingu do skóry. Nałóż niewielką ilość na skórę i delikatnie masuj okrężnymi ruchami w górę. Możesz nawet zostawić to na noc, aby odmłodzić komórki skóry. Białka jaj zawierają również retinol, który zwiększa produkcję kolagenu. Maseczki z białek jaj są popularnymi naturalnymi środkami na wiotkość skóry, chociaż ich skuteczność nie została naukowo udowodniona.

Banany są bogate w witaminę C i niezbędne witaminy, które mogą pomóc w napięciu skóry. Banany zawierają również niezbędne minerały, takie jak cynk i żelazo, które mogą pomóc zmniejszyć oznaki starzenia. Banany mogą być również stosowane na skórę dwa razy w tygodniu.

Ćwiczenia

Zwiotczenie skóry jest powszechnym stanem wynikającym z degeneracji kolagenu i elastyny, białek tworzących tkankę łączną skóry. Zwykle występuje jako naturalny element starzenia się, ale można mu zapobiec lub kontrolować. Kluczem jest stymulowanie produkcji nowych włókien kolagenowych, które są niezbędne do utrzymania elastyczności skóry. Ćwiczenia mogą pomóc poprzez poprawę krążenia i poprawę napięcia mięśni. Ćwiczenia rozciągające mogą również pomóc w zmniejszeniu widoczności wiotkości skóry.

W jednym z badań zwrócono uwagę na poziom miokin we krwi. Białka te dostają się do krwiobiegu i wywołują zmiany w komórkach oddalonych od mięśni. Osoby ćwiczące miały wyższy poziom IL-15 w skórze po ćwiczeniach, podczas gdy osoby prowadzące siedzący tryb życia miały niższy poziom tego białka. Nie jest jednak jasne, czy ćwiczenia są czynnikiem sprawczym.

Niezależnie od przyczyny wiotkości skóry, ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów zapobiegania jej powstawaniu. Mogą one również poprawić jakość skóry poprzez zwiększenie produkcji pewnych cząsteczek, takich jak miokiny. Aby zachować młodszy i jędrniejszy wygląd skóry, eksperci zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo. Jest to odpowiednik około pięciu 30-minutowych treningów. Co więcej, należy ćwiczyć przy docelowym tętnie, które jest dostosowane do wieku i poziomu sprawności fizycznej.

Choć może się to wydawać mrzonką, możliwe jest zapobieganie wiotkości skóry. Stosując zdrową dietę bogatą w antyoksydanty, możesz pomóc swojej skórze produkować więcej kolagenu w miarę starzenia się. Pomoże to skórze zatrzymać wilgoć, która jest niezbędna do zachowania puszystości i jędrności.

Podobne tematy