Czy skóra może się starzeć w młodym wieku?

Naturalny proces odnowy skóry jest hamowany przez światło ultrafioletowe. To szkodliwe światło uszkadza włókna elastyny, które powodują rozciąganie i wiotczenie skóry. Powoduje to również, że jest ona bardziej podatna na siniaki i rozdarcia, których gojenie trwa dłużej. Może również sprawić, że skóra będzie wyglądać matowo i niezdrowo.

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się

Przedwczesne starzenie się jest zjawiskiem złożonym. Chociaż starzenie się jest nieuniknioną częścią życia, istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces – część ta została przygotowana przez zespół serwisu alergologiabezkrawata.pl. Jednym z tych czynników jest ekspozycja na środowisko, w tym na światło słoneczne. Nadmierna ekspozycja na słońce i palenie papierosów może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. W rezultacie nasza skóra może stać się bardziej sucha i bardziej podatna na zmarszczki.

Na szczęście istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zachować młodą i zdrową skórę. Dobrym początkiem jest zwiększenie ilości filtrów SPF. Ochroni to Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami UV, a także zapobiegnie rakowi skóry. Możesz również spróbować zastosować neuromodulatory, aby zapobiec lub wygładzić drobne linie i zmarszczki na twarzy.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się jest unikanie palenia. Nikotyna zawiera toksyny, które mogą uszkodzić Twoje komórki. Toksyny te mogą spowodować, że Twoja skóra będzie wyglądać na poszarzałą i pustą. Innym sposobem na opóźnienie oznak starzenia się jest stosowanie zdrowej diety. Dieta bogata w owoce i warzywa pomoże Twojej skórze wyglądać zdrowo i zapobiegnie przedwczesnym zmarszczkom. Unikaj również nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas opalania używaj balsamu, który nawilża i chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Oznaki starzenia

Proces starzenia rozpoczyna się w organizmie od zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra traci swój młodzieńczy blask. Prowadzi to również do braku nawilżenia w górnej warstwie skóry. Na szczęście dobre odżywianie i nawilżanie może pomóc w zmniejszeniu oznak starzenia się skóry. Skóra jest znacznie bardziej komfortowa, gdy jest dobrze nawilżona.

Sen jest również niezbędny dla zachowania młodzieńczej cery. Według Jeannette Graf, asystentki profesora klinicznego dermatologii w Mount Sinai School of Medicine, słaby sen jest związany z nasileniem oznak starzenia się skóry, słabym funkcjonowaniem bariery skórnej oraz obniżonym poziomem zadowolenia z własnego wyglądu. Dlatego tak ważne jest, aby każdej nocy przesypiać zalecane siedem lub osiem godzin.

Kolejnym czynnikiem są uszkodzenia słoneczne. Ekspozycja na promienie ultrafioletowe może uszkodzić włókna elastyny w skórze. Włókna te odpowiadają za jędrność, a kiedy ulegają uszkodzeniu, skóra ma tendencję do wiotczenia i rozciągania się. Proces gojenia się skóry trwa również dłużej.

Zapobieganie

Uszkodzenia słoneczne są jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek, ale można je zminimalizować poprzez codzienną pielęgnację skóry. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak ciemnozielone warzywa liściaste, może również zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Ponadto, ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym, ponieważ chronią one skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Nie zapominaj też o stosowaniu kremu nawilżającego.

Używanie odpowiednich kremów przeciwzmarszczkowych może przejść długą drogę. Są one zaprojektowane tak, aby były delikatne dla skóry i nie podrażniały jej. Istnieją również zabiegi micro-needling, które mogą wspierać produkcję kolagenu. Delikatne zabiegi na twarz są również dobre w walce ze zmarszczkami.

Kremy przeciwzmarszczkowe mogą pomóc zminimalizować wygląd zmarszczek, ale nie będziesz w stanie pozbyć się ich całkowicie. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć wygląd zmarszczek w młodym wieku. Przede wszystkim powinnaś unikać słońca tak bardzo, jak to tylko możliwe. Istnieją badania, które pokazują, że nadmierna ekspozycja na słońce powoduje przedwczesne starzenie się. Jedno z badań przeprowadzone przez chirurga plastycznego Darricka Antella wykazało, że identyczne bliźniaczki, które spędzały mniej czasu na słońcu, miały mniej zmarszczek i wyglądały młodziej.

Treatment

Nie ma fontanny młodości, która sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać tak młodo, jak tego chcesz, ale możesz podjąć kroki, aby zachować młodość skóry i uniknąć pojawienia się drobnych linii i zmarszczek. Wizyta u dermatologa pomoże Ci ustalić, jakie zabiegi i produkty są dla Ciebie najlepsze. Istnieje również wiele zdroworozsądkowych działań, które możesz podjąć w domu, aby zachować jak najlepszy wygląd skóry.

Po pierwsze, upewnij się, że Twoja skóra jest chroniona przed słońcem. Ekspozycja na słońce może powodować przedwczesne starzenie się skóry, dlatego istotne jest stosowanie kremu o szerokim spektrum SPF 30 lub wyższym, aby ją chronić. Innym dobrym pomysłem jest użycie samoopalacza, jeśli planujesz spędzać czas na zewnątrz.

Podobne tematy