Czego unikać przy starzeniu się skóry

Dieta, którą spożywasz może mieć wpływ na proces starzenia się skóry. Komórki skóry potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby się regenerować, więc jeśli jesz zbyt wiele rafinowanych cukrów, prostych węglowodanów i niezdrowych tłuszczów, twoja skóra na tym ucierpi. Zamiast tego skup się na spożywaniu pokarmów zawierających duże ilości przeciwutleniaczy, które są dobre zarówno dla Twojego organizmu, jak i skóry. Doskonałym wyborem są zielone warzywa, tłuste ryby, takie jak łosoś, jagody i pomidory.

Przetworzona żywność

Dieta o wysokiej zawartości cukru może powodować rozpad kolagenu. Proces ten znany jest jako glikacja. Dochodzi do niego, gdy cukier z krwi przyłącza się do białek w skórze. Prowadzi to do powstawania szkodliwych cząsteczek, zwanych AGEs. Cząsteczki te mogą być szkodliwe dla skóry, a zwłaszcza dla włókien kolagenu i elastyny. W efekcie dochodzi do ich rozpadu i utraty elastyczności.

Wiele przetworzonych produktów spożywczych jest również szkodliwych dla Twojego zdrowia – część ta jest zasługą autora portalu pomozemvam.sk. Są one pełne sodu, cukru i sztucznych składników. Zawierają bardzo mało składników odżywczych, więc powinieneś ograniczyć ich spożycie. W szczególności dobrym pomysłem jest unikanie przetworzonego mięsa. Produkty mięsne zawierające chemikalia i azotany notorycznie przyczyniają się do starzenia się skóry.

Żywność bogata w antyoksydanty może pomóc w walce ze starzeniem się skóry. Antyoksydanty zawarte w roślinach i rybach pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Hamują one również MMP-1 i MMP-9, które degradują kolagen. Ponadto polisacharydy zawarte w diecie pomagają przywrócić strukturę i wilgotność skóry.

Zrównoważona dieta to najlepszy sposób na pielęgnację skóry i zapobieganie jej starzeniu się. Spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty i składniki odżywcze to doskonały początek.

Diety wysokosolne

Jednym z najczęstszych źródeł sodu w naszej diecie jest przetworzone mięso i przetworzona żywność, w tym żywność przetworzona i fast foody. Sól zawarta w tych pokarmach może mieć niekorzystny wpływ na skórę. Dlatego ludzie powinni starać się ograniczyć ilość soli w swojej diecie. Powinni również ograniczyć ilość soli w zastawie stołowej, pieczywie i innych produktach spożywczych.

Według dermatologów, diety o wysokiej zawartości soli zwiększają efekty starzenia się. Żywność ta przyczynia się do glikacji, procesu, w którym cząsteczki cukru we krwi wiążą się z białkami w organizmie i tworzą szkodliwe AGEs. AGEs uszkadzają otaczające je białka, co skutkuje zmarszczkami i zwiotczałą skórą.

Nadmierne spożycie soli podnosi ciśnienie krwi i może nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Nie udowodniono jednak związku między dietą wysokosolną a starzeniem się komórek. Pomimo tego, ostatnie badanie sugeruje, że dieta wysokosolna może przyczynić się do skrócenia telomerów, ochronnych czapeczek na końcu chromosomów. Telomery są kluczowe dla funkcjonowania komórek naszego ciała i chronią nas przed uszkodzeniami.

Nadmierne spożycie soli może również wpływać na zdolność naszej skóry do wchłaniania wody. Może to powodować obrzęki, zwłaszcza pod oczami. Co więcej, nadmiar soli powoduje, że skóra produkuje nadmiar oleju, co prowadzi do zatkania porów i niechcianych wyprysków.

Nadmierne spożycie alkoholu

Istnieje kilka sposobów, w jakie nadmierne spożycie alkoholu może wpłynąć na jakość Twojej skóry. Jeśli martwi Cię wygląd Twojej skóry, powinieneś dowiedzieć się więcej o negatywnym wpływie alkoholu na skórę i spróbować ograniczyć jego picie. Nadmierne spożycie alkoholu wpływa również na sposób, w jaki Twój organizm wchłania wodę, więc może spowodować, że będziesz tracić wodę szybciej niż normalnie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje szereg zmian w stylu życia i opiece zdrowotnej, które mogą zminimalizować wpływ alkoholu na Twoją skórę.

Ciężkie picie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, czyli uzależnienia od alkoholu. Stan ten może być łagodny lub ciężki, w zależności od osoby. Picie alkoholu może powodować zmiany w funkcjonowaniu mózgu, w tym zaburzenia pamięci, koncentracji i planowania. Zaburza również sen i funkcje poznawcze, utrudniając skupienie się lub naukę.

Picie alkoholu może również powodować problemy skórne, takie jak trądzik. Substancje chemiczne zawarte w alkoholu rozszerzają pory skóry, przez co są one podatne na stany zapalne. Może to powodować powstawanie zaskórników i białych wągrów, a także zapalnych grudek skórnych. Ten rodzaj zapalenia może również prowadzić do trwałych blizn i hiperpigmentacji skóry.

Alkohol może również uszkodzić naczynia włosowate, małe naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą. Pęknięcia te powodują zaczerwienienie, plamistość skóry. Zaczerwienienie lub plamki zwykle znikają po pewnym czasie i po zaprzestaniu picia alkoholu. Wiele rodzajów alkoholu zawiera duże ilości cukru, który może podnieść poziom insuliny w organizmie.

Palenie

Palenie zwiększa szanse na starzenie się skóry i jest związane ze zwiększonym ryzykiem niektórych rodzajów infekcji. W szczególności, palacze są bardziej narażeni na ryzyko niektórych infekcji bakteryjnych skóry, w tym Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus. Są również narażeni na zwiększone ryzyko infekcji wirusowych, takich jak Candida albicans. Ponadto palacze są bardziej narażeni na rozwój brodawek płciowych, choroby skóry wywoływanej przez wirusa brodawczaka ludzkiego.

Wpływ palenia na skórę można przypisać zmniejszeniu produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto palenie zwiększa aktywność metaloproteinaz macierzy (MMP), które degradują elastynę i kolagen. Ta indukcja MMPs jest również związana z przyspieszonym starzeniem się skóry.

Dym tytoniowy zawiera nikotynę, która powoduje stres oksydacyjny, co prowadzi do zmniejszenia podaży tlenu. Powstałe niedokrwienie powoduje uszkodzenie tkanek i prowadzi do okluzji naczyń krwionośnych. W rezultacie skóra czterdziestoletniego, ciężkiego palacza wygląda bardziej jak skóra siedemdziesięcioletniego niepalącego. Ponadto ciepło wytwarzane przez palącą się końcówkę papierosa bezpośrednio opala skórę twarzy. Skutkuje to również zmniejszeniem jędrności skóry twarzy i zmianami w pigmentacji.

Wiadomo, że palenie opóźnia gojenie się ran i przyspiesza proces starzenia. U palaczy występuje również większa częstość zakażeń ran, a także zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzeń stopy cukrzycowej i owrzodzeń tętniczych.

Nadużywanie narkotyków

Oprócz wpływu na wygląd skóry danej osoby, nadużywanie substancji może mieć również znaczący wpływ na jej zdrowie i życie społeczne. Może to być zarówno sporadyczne używanie niebezpiecznych substancji, jak i poważne stany, takie jak uzależnienie. Często pierwszymi oznakami nadużywania substancji lub choroby ogólnoustrojowej są zmiany skórne.

Oprócz widocznych zmian spowodowanych przez substancje, obecność tych schorzeń może wpływać na poczucie własnej wartości danej osoby. Może mieć również negatywny wpływ na relacje interpersonalne i perspektywy zawodowe. Stosowanie dobrego schematu pielęgnacji skóry może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i zapobieganiu problemom związanym ze starzeniem się skóry. Również regularne prysznice mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zatkanych porów oraz utrzymaniu właściwej równowagi pH.

Jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, nadużywanie substancji może prowadzić do złej kondycji skóry. Skóra wymaga stałego dopływu składników odżywczych, aby funkcjonować prawidłowo. Bez niezbędnych witamin i minerałów, skóra rozwinie widoczne problemy skórne. Niestety, narkomani rzadko szukają pomocy dla swoich chorób skóry. Ponadto, styl życia osoby uzależnionej jest bardzo surowy dla skóry. Osoby te często nie śpią przez wiele dni lub nawet tygodni, a ich skóra jest często sucha i odwodniona. Osoby te często mają worki pod oczami i inne widoczne oznaki uszkodzenia skóry.

Oprócz wpływu na skórę, nadużywanie narkotyków wpływa również na zdrowie psychiczne osoby. Długotrwałe używanie narkotyków może wpływać na organy ciała, w tym wątrobę i nerki. Ponadto, nadużywanie narkotyków może prowadzić do utraty włosów.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje, że skóra traci elastyczność, co skutkuje zwiotczeniem i zmarszczkami. Skóra również łatwiej ulega zasinieniu i szybciej się goi. Są to najbardziej powszechne i widoczne objawy starzenia się skóry. Związek między ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry został szeroko zbadany w literaturze naukowej i klinicznej.

Ponadto, długotrwała ekspozycja na słońce może powodować raka skóry. Chociaż rak skóry może wystąpić w każdym wieku, ryzyko wzrasta wraz z jego upływem. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na słońce, zwłaszcza w miesiącach letnich. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ekspozycję skóry na słońce.

Ekspozycja na słońce jest jedną z podstawowych przyczyn starzenia się skóry. Uważa się, że około 10 procent uszkodzeń skóry spowodowanych jest przez światło słoneczne. Ale oprócz światła słonecznego, do starzenia się skóry przyczynia się także podczerwień i wysokoenergetyczne światło widzialne. Światło HEV może być widziane przez ludzkie oko, podczas gdy światło podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Światło podczerwone jest odczuwane przez skórę jako ciepło.

Ekspozycja na słońce nie zawsze jest jednak szkodliwa. Choć może powodować starzenie się skóry, umiarkowana ekspozycja może być korzystna dla zdrowia. Pomaga w produkcji witaminy D, która wspomaga układ odpornościowy i utrzymuje mocne kości. Co więcej, umiarkowana ekspozycja na słońce może pomóc w zapobieganiu rakowi skóry.

Podobne tematy